Siła elektrodynamiczna - cwiczenia z fizyki ZSTiE

Idź do spisu treści

Menu główne:

Siła elektrodynamiczna

Cwiczenia klasyczne

Celem ćwiczenia jest wyznaczeni indukcji magnetycznej źródła pola magnetycznego poprzez pomiar wartości siły elektrodynamicznej.

Do pomiaru siły elektrodynamicznej użyłem wagi jubilerskiej o zakresie do 1kg i błędzie bezwzględnym pomiaru 0,1g, najlepiej sprawdzają się modele o dużej powierzchni roboczej - cena ok. 30zł.
Duża czułość pozwoli na używanie pradu o stosunkowo niskim natężeniu a duża powierzchnia ułatwia ustawienie na niej źródła pola magnetycznego.
Źródłem pola magnetycznego są magnesy o średnicy 2cm i wysokości 2cm zamknięte w dwóch obudowach z tworzywa sztucznego - po 6 magnesów w obudowie. Obudowy są sztywno skęcone z użyciem tulej dystansujących.
Uzwojenia pomiarowe są wykonane z emaliowanego drutu miedzianego o średnicy 0,5mm, pierwsze zawiera 10 zwojów, drugie 20 zwojów. Końcówki drutów są połączone z wtykami będącymi częścią wtyczek bananowych.
Stelaż do uzwojenia pomiarowego wykonany jest z podstawki będącej częścią starego zestawu z mechaniki i dwóch rurek aluminiowych o średnicy 6mm umieszczonych w typowej obudowie z tworzywa sztucznego - mają średnicę wewnętrzną do której pasują wtyki bananowe.
Do zasilania układu zastosowałem zasilacza stabilizowanego 30V/5A, dodatkowo użyłem oporu zabezpieczającego w postaci opornicy suwakowej 5 Ohm

Przykładowa instrukcja do ćwiczenia

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego